Jak se ve světě slaví apríl?

Úvodní strana » Magazín » Jak se ve světě slaví apríl?

Jak se ve světě slaví apríl?

Jak se ve světě slaví apríl?

První dubnový den je po celém světě považován za den, kdy se s přáteli hrají neškodné žerty. Apríl se nejčastěji slaví jako den pro dobrosrdečnou zábavu. Kolem tohoto dne je mnoho spekulací, ale přesný původ oslavy zůstává neznámý. 

Několik spekulací

Jak již bylo zmíněno, původ aprílu zůstává záhadou. Přesto se i nadále slaví po celém světě. Někteří historici se domnívají, že to začalo v roce 1582. Tehdy Francie začala používat gregoriánský kalendář poté, co mnoho let používala juliánský kalendář. Změna byla způsobena výzvou Tridentského koncilu prostřednictvím Roussillonského ediktu, který změnil oslavu Nového roku z 1. dubna na 1. ledna. Příběh pokračoval tak, že se mnoho lidí o přepnutí nedozvědělo a pokračovali v oslavách Nového roku poslední březnový týden, přičemž oslavy vyvrcholily prvního dubnového dne. Ti, kteří nevěděli, že oslava Nového roku byla přesunuta na 1. ledna, byli vystaveni hoaxům a vtipům.

 

Jedním z velmi oblíbených žertů na apríla je ve Francii lepení papírové ryby na záda lidí. Ryba se nazývá aprílová ryba nebo francouzsky poisson d'avril. V reálném životě se to týká mladých ryb, které lze snadno chytit, a také někoho, kdo je důvěřivý. 

 

Jiní historici říkají, že den souvisí s Hilarií. Je to festival ve starověkém Římě, který se slaví na konci března, kdy lidé nosili převleky.

 

Stejně tak existují lidé, kteří si myslí, že souvisí s jarní rovnodenností, která se na severní polokouli shoduje se začátkem jara. Říká se, že matka příroda klame lidi náhlou změnou počasí.

 

Technicky je tento den aprílový, protože se řada lidí 1. dubna promění v „blázny“, nejlépe to vystihuje anglické pojmenování tohoto dne „April Fools' Day“. 

Jak probíhají oslavy prvního dubna ve světě?

Tento den se slaví v mnoha zemích. Může to být způsobeno tím, že je tento svátek jedinečný. Je to den, kdy se doporučuje vymýšlet zábavné a přátelské hoaxy, vtipkovat ze svých nic netušících sourozenců, rodinných příslušníků, příbuzných, přátel a dalších lidí, kterým jste blízcí. Tento zvyk se však týká spíše jen západních zemí. Některé z nejoblíbenějších žertů zahrnují snahu přimět své přátele, aby uvěřili něčemu směšnému nebo hledali věci, které ve skutečnosti neexistují.

 

Francie

Francouzi nazývají den jako Le Poisson d'Avril. Lidé jedí čokoládové figurky ve tvaru ryby. Také lepí na záda svých přátel papír ve tvaru ryby a hlasitě říkají Poisson d'Avril. Školáci často hrají tento žert a smějí se svým přátelům s rybou nalepenou na zádech, dokud tento žert neobjeví.

Itálie

Podobně slaví apríl i Itálie, která má blízko k Francii. Italové nazývají den Pesce d'Aprile, což také znamená aprílová ryba. Hrají také stejné žerty – lepí lidem na záda papír ve tvaru ryby a užívají si půvab čokolád ve tvaru ryby. Italové si také k oslavě apríla osvojili některé triky používané Američany.

Holandsko

Nizozemci jsou na apríla opravdu vtipní a jejich žerty jsou propracovanější. Někteří svým přátelům říkají, že jim auto vzala odtahovka. Studenti řeknou svým přátelům, že se tento den nejde do školy nebo třeba, že jim odpadla hodina, i když tomu tak není.

Řecko

Řekové mají na tento den jiný názor. Věří, že když se někdo stane obětí dobrého žertu, jakékoli neštěstí, které dotyčný utrpěl, se promění ve štěstí. Řekové proto obvykle myslí na dobrý žert, jinak apríl prostě nedodržují. Často jde o hoax velkého rozsahu, například oznamování falešných zpráv. Například rozhlasová stanice oznámila, že v roce 1982 došlo ke znečištění. Mnoho lidí uvěřilo falešným zprávám a začalo se evakuovat.

Rusko

Nevěřili byste, že i Rusové rádi slaví apríl. Místo neškodných hříček je ale zajímá spíše komedie. Aby se tedy mohlo více lidí dobře zasmát, ruští komici načasují svá vystoupení na 1. dubna, aby si lidé mohli užít zábavné pořady.

Brazílie

Brazilci slaví dia da mentira neboli Den lži, což je jejich verze Apríla. Pro ně jsou hříčky také velké. Mnoho Brazilců je schopno vymyslet vážné žerty, kterým mnoho lidí skutečně věří, protože vtipy vycházejí v tisku. Zřejmě existovaly noviny s názvem A Mentira, což byla satirická publikace. V titulku, který otiskli 1. dubna 1828, oznámili, že zemřel brazilský císař jménem Don Pedro. Samozřejmě to byl podvod. List existoval až do roku 1894, kdy se dostal do finančních problémů.

Anglie

Apríl se slaví i v Anglii, ale pro ně by se vtipy měly dělat pouze před 12:00. Je to pravidlem, které striktně dodržují a není přijatelné, když je vtip odhalen později během dne.

Skotsko

Ve Skotsku se apríl slaví dva dny a to jednoduše proto, že zde lidé rádi žertují se svými přáteli. První duben se nazývá Hunt the Gowk Day. Gowk v překladu znamená kukačka. Žert zahrnuje odeslání osoby, aby doručila zapečetěnou obálku. Zpráva žádá o pomoc, ale ve skutečnosti zpráva v obálce říká příjemci, aby obálku předal další osobě. Následující den je Taily Day. Tento den zahrnuje například žerty týkající se zadnic, nedivte se proto, kdyby vám zde někdo nalepil papírek se vzkazem, aby vás lidé kopli.

Írán

Íránci mají svou vlastní verzi apríla. Kolem 1. nebo 2. dubna zde slavují Sizdah Bedar neboli 13. den Nového roku. Od roku 536 př. nl se v tento den vypráví mnoho vtipů a zábavných příběhů. Protože je Nový rok, Íránci zůstávají odpoledne venku. Sdílejí jídlo, hrají hry, vtipkují a dobře se baví. Po zábavném dni mimo své domovy vyhazují zeleně zbarvenou zeleninu, které říkají sabzeh. Tradice prý odhání na celý rok smůlu nebo nemoci.

Portugalsko

Portugalci slaví apríl v neděli a pondělí před půstem, proto je pohyblivý. Pro ně existuje jen jeden žert, který dělají. Házejí na člověka mouku, což je podle nich lepší než na něj nalepit rybu.

Řecko

Řekové nazývají den Protos Aprilis. Stejně jako ostatní země dodržující 1. apríl, i Řekové tento den využívají jako příležitost k neškodným lžím. V některých částech Řecka věří, že pokud budou se svým žertem úspěšní, budou mít celý rok štěstí. Škoda jen, že oběť žertu bude mít obyčejný rok.

Německo

Německo je další zemí, která si užívá oslavy prvního dubna. Jejich dodržování je často většího rázu. Jejich žert se jmenuje Aprilscherz a cílem je někoho nachytat a udělat si z něj legraci.

Podobné oslavy

V některých částech světa se dodržují oslavy podobné aprílu. Ve Španělsku se slaví Svatý den nevinných, 28. prosince. Obětem se říká, aby se nezlobily, protože vtipkující lidé jsou „nevinní“.

 

V Indii vtipkují během svátku Holi, kdy na lidi házejí barevný prášek a polévají je obarvenou vodou. Tradice ve skutečnosti není vtipem, dělají to v dobrém duchu.

 

Dánsko a Švédsko mají také svou vlastní verzi apríla, kterou slaví první květnový den. Říkají tomu Maj-kat nebo May cat. 

 

Teď už víte, jak svět slaví apríl. Pokud se chcete zapojit do zábavy, ujistěte se, že jsou vaše vtipy neškodné a týkají se jen vašich blízkých.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.