Jak na efektivní networking

Úvodní strana » Magazín » Jak na efektivní networking

Jak na efektivní networking

Networking je jednou z nejdůležitějších dovedností nejen v podnikání, ale i v pracovním životě všeobecně. Pokud jste o networkingu ještě neslyšeli, lze ho definovat jako vytváření vztahů mezi lidmi, vzájemnou výměnu informací a udržování osobních kontaktů, vedoucí k vytvoření sítě konexí.

Musí ho skvěle zvládat všichni překladatelé a to jak u klientů, tak třeba i na konferencích. Téměř nikdo se nerodí jako specialista na networking, většina lidí je plachá a dovednostem komunikace se naučí až v průběhu života. Nepřijde to však jen tak samo o sobě, pokud máte problémy s komunikací, je zapotřebí opustit zónu komfortu a pracovat na zlepšení. Následně se výrazně rozšíří vaše možnosti, které zahrnují osobní i profesní růst.

 

Networking vede k novým obchodním příležitostem i k vytváření nových vztahů, a to je pro úspěšnou kariéru nejdůležitější. Naši překladatelé, tedy zejména tlumočníci, networking ovládají a pokud ho chcete ovládat také, máme pro vás 5 užitečných tipů:

 

1. Naučte se efektivně představovat

Mnoho lidí neumí stručně a jasně říci, kdo jsou a čím se zabývají. Naučte se jednoduše a stručně říci, čím se zabýváte, v profesním životě se s touto situací budete setkávat jistě často. Například překladatel o sobě řekne, čím se zabývá a na jaké typy překladů se specializuje. Pokud se vás někdo dotáže, čím se zabýváte, naučte se odpovědět tak, abyste vše dokázali stručně shrnout do cca 15 sekund a méně.

 

2. Komunikujte vždy ráno

Pokud budete mít konferenci, přednášku či jakékoliv jednání, vždy se snažte, aby daná akce proběhla co nejdříve. Ráno je každý čerstvý a otevřený novým myšlenkám. Je zde pak mnohem větší šance na smysluplnou konverzaci. I když jsou například ranní konference méně navštěvované, dokáží probudit více nadšení a oslovit více lidí.

 

3. Poslouchejte ostatní

Pokud jste někdy někde přednášeli, možná se vám stalo, že jste u jiných přednášejících zaregistrovali větší úspěch než u vašeho projevu. Jestliže jste nervózní, získejte si pozornost nejen mluvením, ale i řečí vašeho těla. Nesoustřeďte se na všechny rozptylující podměty kolem vás, ale jen na to, co říkáte. Dbejte na udržování očního kontaktu a na jasnou a srozumitelnou mluvu. Pokud vás zaujmou ostatní řečníci, všimněte si, čím ostatní nejvíce uchvátili a vše si poznamenejte.

 

4. Naučte se elegantně omluvit

Skoro v každé konverzaci dojde na moment, kdy rozhovor začne ztrácet páru. Stává se to i při přednáškách, kdy s někým dlouho hovoříte a zájem ostatních začne upadat. Když cítíte, že už konverzace postrádá smysl, zdvořile se omluvte a poděkujte za rozhovor či čas dotyčného. Následně se můžete věnovat dalším členům přednášky nebo plánovat další schůzku.

 

5. Zůstaňte ve spojení i po skončení

Toto platí pro schůzky s klienty, ale zejména pro konference. Pokud jste si dali s přednáškou práci, byla by škoda nezůstat v kontaktu se všemi zúčastněnými. Pokud máte na zúčastněné email, poděkujte jim za strávený čas. Pokud na ně kontakt nemáte, na konci konference sdělte svůj email, web stránku nebo kontakt na sociálních sítích. Důležité je říci kontakt na konci konference, protože nejprve musíte dostatečně vzbudit zájem, aby vás ostatní kontaktovali a také, pokud byste předali kontakt uprostřed přednášky, nikdo by si ho nemusel poznamenat.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.