Hororové zážitky z nesprávného překladu tetování

Úvodní strana » Magazín » Hororové zážitky z nesprávného překladu tetování

Hororové zážitky z nesprávného překladu tetování

Je zajímavé, čeho všeho se překlad dotýká a někdy to vypadá, že by byli potřeba naši překladatelé na každém rohu. Ve světě překladu dochází k mnoha špatným překladům, které se často vysvětlí jen jako nedopatření. Jsou ovšem případy, kdy může špatný překlad skončit katastrofou a jedním z takových případů je tetování. 

Špatně přeložené tetování dokáže napáchat obrovskou škodu a to nejen finanční, ale zejména osobnostní.

 

U anglických nápisů se stává jen velmi výjimečně, že dojde ke špatnému překladu a když se tak stane, jde o nepříjemný trapas. Zde bývá nejčastější chybou například chybějící písmeno či nevhodně zvolená fráze. Úplně nejhorší zážitky jsou však u překladů čínských znaků. Zde dochází podle statistik k největšímu množství špatných překladů a to může skončit velkou ostudou. Snad není třeba zmiňovat, že laserové odstranění je tak drahé, že si ho může dovolit jen málokdo.

 

Jak k chybě u překladu tetování dochází

Jsou zde tři hlavní situace, u kterých ke zmíněnému problému dochází. První z nich je moment, kdy se dotyčný chce nechat tetovat v zahraničí. Je to sice zajímavý suvenýr, ale pokud skvěle neovládáte místní řeč, můžete se vrátit se zcela jiným nápisem, než jste požadovali. Další situací je nekvalifikovaný salon. Dnes se o sobě většina salonů nestydí tvrdit, že jde o profesionální salony, ale přitom často tetují čínské znaky, o kterých nemají ponětí, co znamenají. Poslední situací je, když si sami tetováníchtiví zájemci najdou znaky, u kterých jsou přesvědčení, že ví, co znamenají, ale ve skutečnosti znamenají něco jiného.

 

Nyní si představíme 3 z mnoha případů špatného překladu tetování, které skončily doslova katastrofálně:

 

Lee Becks, Velká Británie

Lee Becks je obyčejný mladý muž z Velké Británie, který se chtěl stát neobyčejný právě tím, že bude mít tetování s čínskými znaky. Zaplatil celkem 100 liber za vytetování znaků na své paži. Znaky měly znamenat „Láska, čest a úcta“. Zde pravděpodobně nedošlo ani tak ke špatnému překladu, ale spíše ke zlomyslnosti, když tatér mladému muži vytetoval znaky, které v překladu znamenaly „Ošklivý chlapec“. Lee se o skutečném významu znaků na paži dozvěděl až když hrdě vystavil své tetování světu a narazil na lidi, kteří zjevně uměli čínsky a začali se jeho tetování smát. Následně navštívil profesionálního překladatele, který mu tetování přeložil. Když se dozvěděl o skutečném významu, nechal si Lee tetování odstranit. Odstranění ho stálo 600 liber, tedy 6x více než samotné tetování.

 

Vince Mattingley, Velká Británie

Vince je rovněž rodák z Velká Británie a podobně jako zmíněný Lee, i on chtěl na své okolí zapůsobit čínskými znaky na své paži. Šel tedy do salonu, kde však tatér neuměl příliš anglicky a bohužel si jeho žádost vysvětlil špatně a v čínštině mu na paži vytetoval nápis „Coca-Cola“.

 

Anne Tenburyová, USA

Anne doufala, že by mohla vypadat stylově, kdyby měla tetování. Chtěla si tedy na paži vytetovat slovo „svoboda“ v čínštině. Vlivem špatného překladu však došlo ke strašnému omylu a dívce tatér vytetoval něco, co znamenalo „volná láska“. Není třeba dále rozebírat pocity mladé dívky, když se dozvěděla, co tetování znamená.

 

Rada na závěr

Pokud máte v plánu pořídit si cizojazyčné tetování, nikdy si ho nenechávejte dělat v zahraničí, navštěvujte výhradně kvalifikované salony a zejména se vždy poraďte s naší agenturou. Přeložíme vám, co návrh tetování znamená. Pro vás to bude jen minimální výdaj, za který budete mít jistotu, že vaše tetování znamená skutečně to, co chcete mít vytetované.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.