Google translator

Úvodní strana » Magazín » Google translator

Google translator

S potřebou přeložit určitý text se setkáváme celkem často. Pokud nám postačí jen základní porozumění textu anebo vyhledání významu určitého slova, můžeme si vystačit se strojovým překladem, což je například Google translator. Kvalitního překladatele však samozřejmě nenahradí.

Strojový překlad

Překladač Google funguje na principu strojového překladu z jednoho jazyka do druhého. I když je hojně využíván a vyvíjen, stále nebyl zcela uspokojivě vyřešen. Přestože však není dostatečně kvalitní, jako pomocný nástroj pro překladatele je velice užitečný.

Díky Google translatoru už nejsou cizí jazyky překážkou bránící komunikaci. Stačí zkopírovat text, který potřebujete přeložit, vložit ho do okna překladače, zadat požadovaný cílový jazyk a ve druhém okně se objeví přeložený text.

Princip překladu Google translator

Překladač pracuje na principu strojového překladače a pro překlad mezi dvěma jazyky využívá databází textů, jinak řečeno jazykových korpusů, a také určitých matematických vzorců. Když zadáte originální text a zvolíte cílový jazyk, překladač porovná dva paralelní korpusy a každé slovo či větu spojí s příslušným překladem.

Poté přichází na řadu matematika. Výpočty s určitou pravděpodobností spojují slova a slovní spojení ze zdrojového jazyka s jejich protějškem v cílovém jazyce. Tím v podstatě překladač získává znalost, jak příště slova a fráze přeložit.

Stroj se díky tomuto procesu naučí a zapamatuje si příslušené významy konkrétního slova a na základě pravděpodobnosti zvolí vhodný překlad. S počtem výskytů roste pravděpodobnost stejného páru slov vyskytujícího se jinde v korpusu.

Chyby translatoru

Protože jde jen o stroj, který pracuje na základě definovaných postupů, nelze čekat bezchybnost překladu. Může se lehce stát, že Google translator zvolí nevhodný překlad, a dojde až ke komickým překladům. Jestliže neovládáte cizí jazyk ani minimálně, může to být problém. Jazykové nepřesnosti v takovém případě těžko odhalíte a potřeba profesionálního překladatele „z masa a kostí“ je takřka nevyhnutelná.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.