Dothrakština: Jak vznikl tento umělý jazyk?

Úvodní strana » Magazín » Dothrakština: Jak vznikl tento umělý jazyk?

Dothrakština: Jak vznikl tento umělý jazyk?

Dothrakština: Jak vznikl tento umělý jazyk?

 

Naučit se nový jazyk není nikdy snadné, ale mohlo by to být snazší než se naučit uměle vykonstruovaný jazyk (anglicky conglang), jako je dothrakština , jeden z jazyků používaných v úspěšném televizním seriálu Hra o trůny. Co je potřeba k vytvoření nového jazyka? Představili jste si někdy, co bylo zapotřebí k vynalezení jazyka, který se nepodobá žádnému známému jazyku? Hra o trůny je adaptací série románů Píseň ledu a ohně (A Song of Ice and Fire), kterou napsal George RR Martin. První ze série nese název „Hra o trůny“.

 

Pokud máte rádi jazyky, bude vás proces vytváření nového jazyka zajímat. Pokud jste fanouškem televizního seriálu, možná se dothrakský jazyk rádi naučíte.

Počátek Dothrakštiny

Dothrakština, chcete-li jazyk Dothraki, kterým mluví členové dothrakských kmenů, vytvořil americký lingvista a spisovatel jménem David J. Peterson, který spoluzaložil společnost Language Creation Society se sídlem v Garden Grove v Kalifornii. Minimální počet dothrakských frází se nachází v knihách napsaných Georgem RR Martinem, takže když se HBO rozhodla produkovat seriál pro televizi, kontaktovala společnost Language Creation Society, aby vytvořila jazyk, který bude použit pro televizní seriál.

 

K procesu podávání žádostí se připojilo více než 30 jazykových tvůrců (zvaných conglangers) a Peterson byl vybrán, aby pro televizní seriál vytvořil jazyk Dothraki. Musel vytvořit jazyk s dostatečným předstihem před adaptací seriálu.

Proces tvorby Dothrakského jazyka

Autor Písně ledu a ohně, George RR Martin, měl velké vize pro světy ve své fantasy sérii. Chtěl, aby byly na stejné úrovni jako Středozem v trilogii „Pán prstenů“ od JRR Tolkiena. Proto, kromě vytvoření Essos a Westeros, začal pár slov v jazycích High Valyrian a Dothraki.

 

Těch pár frází bylo obsaženo v knihách. Ty se však skládaly hlavně z vlastních podstatných jmen, jako jsou zvyky Dothraků, panovníci a jména měst. Například Dothrakové nazývali Westeros jako zemi Andalů. Město kostí v Dothraki bylo „Vaes Tolorro“.

 

Bylo v pořádku mít v knihách a ve filmové adaptaci jen pár slov v dothrakštině a dalších jazycích. Jiná je ale situace v televizním seriálu, který se skládá z několika epizod (a v tomto případě z několika sezón). Chce to víc než jen pár slov. HBO potřebovalo plně vyvinutý dothrakský jazyk. Je to jazyk, kterým budou v televizním seriálu mluvit páni koní.

 

Když HBO schválila návrh předložený Davidem J. Petersonem, musel zvážit několik aspektů a také omezení. Peterson se nejprve podíval na fráze, které Martin zahrnul do románů. Musel vybrat slova, která by byla zvláště užitečná pro mluvčí dothrakského jazyka. V říši Hry o trůny nebyly žádné toalety (zejména pro lidi, kteří vždy cestovali na koních). Peterson tedy nevytvořil slovo pro toaletu, ale vytvořil 14 slov odkazujících na koně, která odrážejí kulturní požadavky uživatelů tohoto jazyka. Pak ho napadlo vytvořit slovní zásobu sestávající ze slov, která jsou základní a původní, což znamená slova, která znějí jedinečně. Dalším aspektem je gramatika.

 

S použitím slov z neznámých a exotických jazyků a slov původně napsaných Martinem vytvořil Peterson několik slov a vět, včetně připojení předpon a přípon k mnoha slovům. Sledoval, jak se podstatná jména tvoří ve svahilštině, a studoval záporné tvary sloves v estonském jazyce a mimo jiné také jazyky, které používal jako odkazy, jako je ruština, turečtina a inuktitut. Ze svého původního seznamu 1700 slov dokázal rozšířit dothrakskou slovní zásobu na 10 000 slov. HBO řeklo Petersonovi, že musí vyvinout jazyk kompatibilní se zavedeným používáním slov obsažených v románech. Peterson se musel naučit Dothraki snadno, takže si musí vytvořit dobrý gramatický základ jazyka. Navíc musí mít na paměti, že slova musí být snadno vyslovitelná.

 

Dothraki je mluvený jazyk se strukturou, která je trochu podobná anglické gramatice, skládá se ze tří samohlásek a 23 souhlásek. Stejně jako v angličtině je možné spojovat slovesa do tří časů. Protože dothrakští lidé rádi vydávají příkazy, má jazyk dva imperativy. Slovesa jsou konstruována tak, aby souhlasila s číslem nebo mluvčím. Jako plně rozvinutá forma má Dothraki také pravidla pro stavbu vět a také pořadí slov.

Dothrakský jazyk

David J. Peterson vytvořil velmi důkladnou tvorbu jazyka na zakázku HBO. Dothraki se podle uživatelů velmi snadno učí. Podle samotného Petersona můžete v dothrakštině vidět vlivy arabštiny a španělštiny. Jazyk odráží kulturu a osobnost dothrakského lidu – je drsný a hrdelní. Peterson pečlivě studoval kulturu Dothraků, aby přišel s jazykem se správným zvukem na základě původního konceptu a záměru Martina. Rozsáhlé znalosti Petersona v různých jazycích mu pomohly vyvinout jazyk, který se stal spojován s velmi mobilními jezdci z kmene.

 

Slovní zásoba jazyka Dothraki je podobná kultuře kmene a odráží jejich tendence a vlastnosti. Například, protože v jejich obecném charakteru chybí smysl pro uznání, neexistuje slovo pro „děkuji“. Podobně, protože Dothrakové mají rádi vyhlašování války, Peterson vyvinul tři slovesa pro frázi „zabít“. Věděli jste, že oficiálním překladatelem Hry o trůny je sám tvůrce dothrakštiny, David J. Peterson?

Proč je potřeba vymýšlet nový jazyk?

Vzhledem k tomu, že dnes se na světě mluví asi 6 500 jazyky, proč je potřeba vymýšlet nebo konstruovat další jazyk? Láska JRR Tolkiena k jazykům vedla k vytvoření prostředí pro jeho epické romány „Pán prstenů“ a „Hobit“. Podle historiků vytvořil Tolkien jazyk mnohem dříve než jeho vytvoření fiktivního světa, kde by se jazyk používal. Tolkien studoval několik jazyků, když byl ještě mladý, jako je gótština, anglosaština, latina a řečtina. Když dosáhl dospívání, začal vymýšlet jazyky. Tolkienova situace je téměř podobná Petersonově, který studoval lingvistiku. Není spisovatelem beletrie, ale vydal několik knih.

 

Fanoušci populárních filmů a televizních pořadů dnes dokážou být docela nemilosrdní, rýžovat a odhalovat sebemenší chyby a produkční výpadky ve svých oblíbených pořadech. Takže u něčeho, co se stalo velmi populárním – od knih přes filmy až po televizní seriály, už není možné jen vymýšlet vymyšlená, nesmyslná slova a fráze a říkat, že je to jazyk. Poptávka po „realismu“ je dnes vyšší. Vysokorozpočtové produkce zahrnují fantastické účesy, make-up, zbraně a kostýmy, takže tyto prvky by měly být doplněny dobrými a vhodnými jazyky. Vykonstruovaný jazyk, zvláště pro televizní seriál, pomáhá udržet fanoušky, protože jazyk je stále zajímá. Obvykle se ho chtějí naučit, aby mohli mluvit jazykem mezi sebou. Učení se jazyka jim dává „exkluzivitu“ a pocit sounáležitosti se společností nebo komunitou složenou ze stejně smýšlejících lidí.

Několik zajímavých faktů o stvoření Dothraki

David Joshua Peterson zvítězil v interní soutěži pořádané Language Creation Society, když byla tato organizace najata, aby vyvinula jazyk pro kmen Dothraki. Petersonův návrh měl 180 stran. Ke svému návrhu zahrnul zvukové soubory a slovník.

 

Velká část gramatiky a slovní zásoby vytvořeného jazyka se v televizních seriálech nepoužívá.

 

Peterson si vypůjčil jméno své manželky Erin a použil ho jako přídavné jméno pro dobro nebo laskavost. Sloveso „být dobrý“ je v dothrakštině erinat. Erinak je podstatné jméno, které se překládá jako laskavý nebo dáma.

 

Použil také jméno jejich adoptované kočky Oreo. Kočku dostali z útulku, kde dostala jméno „Oreo“, ale způsob, jakým byla napsána na visačce, vypadal jako „Okeo“. V dothrakštině to znamená přítel. Jazyk zahrnuje jazykolamy a odkazy na kulturní metafory.

 

Zde jsou některá dothrakská slova a fráze pro vaše potěšení.

 

Ahoj (M'athchomaroon)

Nazdar (M'ach / M'ath)

Zdravím vás všechny (Atchomar chomakea)

Dobré ráno (Aena shekhikhi)

Lov dobře a sbohem (Fonas chek)

Buď silný a sbohem (Hajas)

Buď v pohodě a dobře jezdi (Dothas chek)

Vynikající! (Athdavrazar!)

Co to je? (Fini hazi?)

Zmizni! (Es havazhaan)

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.