Co jste možná nevěděli o překladatelské profesi

Úvodní strana » Magazín » Co jste možná nevěděli o překladatelské profesi

Co jste možná nevěděli o překladatelské profesi

Co jste možná nevěděli o překladatelské profesi

Tlumočníci a překladatelé jsou významné osoby, neboť pomáhají spojovat lidi po celém světě. Toto povolání je velmi náročné, to asi ví každý z nás, ale věděli jste, že překladatelé mají i svůj mezinárodní den? Mezinárodní den překladatelů připadá na 30. září a víte, proč? V tento den slaví svůj svátek svatý Jeroným, který přeložil bibli do latiny a je patronem překladatelů. Tento den se slaví již od roku 1953 a oficiálně byl ustanovený Mezinárodní federací překladatelů v roce 1991. Federace tak podpořila snahu o propagaci této profese v celé řadě zemí.

Podívejte se na některé statistiky týkající se překladatelské činnosti

  1. Mezi pět nejčastěji překládaných jazyků na světě patří angličtina, francouzština, němčina, ruština a italština.
  2. Bible, kterou si můžete přečíst v 650 jazycích, je považována za nejčastěji překládanou publikaci. Mezi další pak patří Všeobecná deklarace lidských práv OSN, která je k dispozici ve více, než 500 překladech.
  3. Mezi literární klasiku, která byla přeložena do velké řady jazyků, patří například Pinocchio, který je dostupný ve 260 překladech nebo Malý princ, kterého si můžete přečíst ve 300 jazycích. Oproti těmto publikacím má Harry Potter ještě dlouhou cestu, neboť byl zatím přeložen pouze do 70 jazyků.
  4. V překladatelské oblasti pracuje asi 330 000 lidí, nejsou zde zahrnuti překladatelé, kteří svoji činnost provozují neoficiálně.
  5. Podle databáze UNESCO, kde jsou uvedeny všechny knihy, které byly ve světě přeloženy, jsou nejvíce překládáni tito literární autoři – Jules Verne, Agatha Christie a William Shakespeare.
  6. Profesionální překladatel zvládne přeložit a si 250 slov za hodinu. Překladatel, který pracuje na plný úvazek, může přeložit přibližně 520 000 slov ročně.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.