+420 720 221 398 / +420 242 441 830 Po-Ne 07:00 - 22:00

Co jste možná nevěděli o jazycích mistrovství světa

Co jste možná nevěděli o jazycích mistrovství světa

Při zjišťování toho, jak v praxi funguje fotbal a především pak mistrovství světa, jsme narazili na několik zajímavých faktů.

Světový pohár žen 2019

Vzhledem k tomu, že turnaj je vysílán do celého světa, musí se jej účastnit komentátoři, kteří hovoří různými jazyky. Turnaj letos přivítal první skupinu ženských komentátorů z Tichomořských ostrovů, ti komentovali turnaj ve svých rodných jazycích – Bislama a Fijian.

Rozhodčí musí hovořit anglicky

Rozhodčí musí hovořit anglicky a často bývají i vícejazyční. Jsou motivováni k tomu, aby se naučili jeden z jazyků FIFA, což je španělština, francouzština nebo němčina. Kromě toho používají mezinárodně stanovená gesta rukou.

 

Podle oficiálních zákonů FIFA hráč, který používá urážlivá slova, musí být vyloučen z hřiště. Rozhodčí by měli znát slova v nejvíce rozšířených jazycích.

Červená karta se objevila z důvodů jazykových bariér

Červená a žlutá karta jsou nevítané symboly, které se během zápasů občas objevují v případě, že hráči porušují stanovená pravidla. Systém žlutých a červených karet vytvořila FIFA po incidentu, který se stal v roce 1966 během zápasu mezi Anglií a Argentinou, kdy kapitán jednoho z týmů nerozuměl rozhodnutí rozhodčího.

Zápasů se účastní i tlumočníci

FIFA poskytuje tlumočníky ve svých úředních jazycích a často i v jazyce hostitelské země a to nejen při zápasech, ale také na tiskové konferenci.

Všichni tito tlumočníci jsou připraveni zvládnout jakékoli jazykové bariéry, které vznikají mezi hráči, trenéry, funkcionáři, fanoušky nebo tiskem.

Kontaktujte nás kdykoliv přes formulář nebo na telefonním čísle
+420 720 221 398

Nezávazná poptávka překladu

Do 15 minut vám zašleme nezávaznou cenovou kalkulacii

Kontaktujte nás

+420 720 221 398

+420 242 441 830

info@profiprekladatel.cz
Badge

Reference

Náš blog

  • Zdravá strava inspirovaná jinými kulturami

    Z různých kultur se můžeme naučit celou řadu zajímavých věcí. Zkušení nových a tradičních receptů jednotlivých zemí či kultur patří mezi velmi zajímavé oblasti. Mnoho zemí či regionů přišlo na svůj způsob, jak se stravovat zdravě a některá pravidla se rozšířila do celého světa. Středomořská strava Země lemující Středozemní moře jsou sice odlišné a to jak lingvisticky, tak i kulturně či etnicky. Existují však některá témata, která mají společná. Jedním z nich je strava. Její základ tvoří velké množství mořských plodů. Zásady středomořské stravy: Zaměřte se na rostlinné potraviny jako jsou ovoce, zelenina, celá zrna, ořechy a luštěniny. Místo másla použijte olivový olej. Dochucujte spíše bylinkami a kořením než solí. Červené maso používejte jen příležitostně - místo toho konzumujte ryby a drůbež. Výzkumy ukázaly pozitivní souvislosti mezi konzumací tohoto druhy stravy a snížením výskytu srdečních chorob, hladiny cholesterolu a dokonce i nižší riziko výskytu rakoviny. Severská strava Tato

  • Proč některé kultury milují kořeněná jídla a jiné ne?

    Každý kontinent, a někdy i stát, je typický svojí kuchyní a můžete ochutnat tradiční pokrmy, které se oblast od oblasti liší a díky za to, neboť svět je plný kulinářských zážitků. Některé jsou sladké, další zase pikantní. Některé pokrmy jsou jednoduché, další zase složitější. Každá země má k dispozici své vlastní suroviny, některé jsou dokonce typické pro jednotlivé kuchyně. Některé kuchyně dávají přednost kořeněným pokrmům. Mezi země, které používají celou řadu koření, patří především Mexiko a Indie. Něco málo z historie koření Pokud jídlo není dobře ochucené, tak nechutná. Někdy koření může prodloužit trvanlivost pokrmu. Jedna studie, jež se zabývala zkoumáním kuchařských knih napříč kulturami zjistila, že místa s vyšší roční teplotou a tedy i vyšší pravděpodobností kazení potravin, mají tendenci používat více koření. Některé druhy totiž mají silné antimikrobiální vlastnosti. Chutnost pokrmů a zdravotní přínosy jsou však propojeny. Chuť na kořeněná jídla se pravděpodobně vyvinula v p