Benátská slova s fascinujícím příběhem

Úvodní strana » Magazín » Benátská slova s fascinujícím příběhem

Benátská slova s fascinujícím příběhem

Benátky jsou zajisté nejpodivuhodnějším a nejvíce fascinujícím městem v Itálii. Nádhernou atmosféru vytváří celá řada kanálů, po nichž plují nádherně vyzdobené loďkyfantastický karneval, který každoročně přiláká tisíce turistů, legendy, které na vás dýchnou za každým rohem tohoto mystického ostrova. Benátky jsou jedinečné město, které by měl navštívit každý z nás alespoň jednou za život.

Dnes se seznámíme s některými slovy benátského dialektu. Nejsou však obsažena pouze v italském slovníku, ale používají se i v mezinárodním měřítku.

První z nich je ciao, používá se jako pozdrav a vyjadřuje loajalitu a důvěru. Mohli bychom říci, že je to způsob, jak říci „jsem vám k dispozici“.

Další slova, která pocházejí z benátského dialektu a používají se i v angličtině, se vztahují k historii ostrova a to především k jeho námořní tradici a dědictví námořníků – gondola, laguna či arzenál.

Nyní následují nečekaná slova.

Marionette – loutka

Původ dřevěných loutek vedených strunami lze vysledovat do Benátek 10. století. Objevily se zde na svatbě a váže se k nim tento příběh:

Podle tradice měly být sezdány při jednom obřadu desítky párů. Ženichové čekali na své vyvolené v kostele San Pietro in Castello, ale piráti z Terstu unesli všechny nevěsty. Odvážní Benátčané je však zachránili. Město se rozhodlo si tuto událost každoročně připomínat a městem procházel průvod s dívkami, které nazývali „Marie“. Později je nahradily obří dřevěné loutky „Marione“.

Podnikatelský instinkt benátských obchodníků hrál velmi důležitou roli.Vzhledem k tomu, že obrovské panenky byly velmi populární, rozhodli se je vytvořit miniaturní, aby se prodávaly v ulicích jako suvenýry. A „Mariona“ se stala „Marionetou“.

Ballot – hlasování

Během svého období prosperity byly Benátky silná velmoc nejen z hlediska obchodního a kulturního, ale i z hlediska politického. Byly jednou z nejvlivnějších politických mocností Středomoří. Vynalezly velmi složitou metodu k zajištění transparentnosti a nestrannosti při volbách. Základním kamenem byly tzv. „hlasovací lístky“ – zlaté a stříbrné kuličky, které byly vloženy do zapečetěné krabice a náhodně taženy pro volbu senátora.

Pants – kalhoty

Pantalone je název typického znaku  Commedia dell’Arte – je to chamtivý obchodník s velmi rozpoznatelným svým oblečením – kolem pasu má peněženku, černý plášť a masku, šarlatovou bundu a úzké kalhoty. Ty se staly známými jako pantaloni. Toto nové oblečení se stalo velmi oblíbené mezi benátskou dělnickou třídou v 16. století. Později toto pojmenování přejali Francouzi jako pantaloon,ale postupem času či líný mluvčí je zkrátil na pants.

Gazette – úřední list

Když se vydáte do novinového stánku koupit si svůj denní tisk, měli byste mít na paměti, že určitým způsobem dodržujete benátskou tradici ze 16. století. V té době se Benátky zapojily do boje proti Osmanské říši a chtěly, aby občané měli pravidelné a čerstvé informace o právě probíhajícím boji.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.