7 zajímavých faktů o japonské kultuře a jazyce

Úvodní strana » Magazín » 7 zajímavých faktů o japonské kultuře a jazyce

7 zajímavých faktů o japonské kultuře a jazyce

7 zajímavých faktů o japonské kultuře a jazyce

Japonsko se nachází ve východní Asii a je ostrovním státem v Tichém oceánu s přibližně 125 miliony obyvatel. Hlavním městem Japonska je světoznámé Tokio a je ideální destinací na dovolenou. Představíme vám velmi zajímavá a zábavná fakta o japonské kultuře a jazyce.

Jazykový fakt č. 1

V Japonsku je nejběžněji mluveným jazykem „Nihongo“ a je součástí japonské jazykové rodiny. V Japonsku je japonská výslovnost názvu země v některých částech označována jako „Nihon“ nebo „Nippon“, odtud název mluveného jazyka. Samozřejmě, pro česky mluvící se Japonsko jednoduše nazývá Japonsko. Když se učíte japonštinu, ve skutečnosti studujete „Nihongo“. 

Jazykový fakt č. 2

Počet japonských mluvčích po celém světě se blíží ke 123 milionům. S ohledem na tuto skutečnost je důležité vědět, že existují 3 japonské systémy psaní, které se používají, zvláště pokud uvažujete o výuce japonštiny. Jedná se o:

 

Kanji - Jedná se o nejstarší ze tří písemných systémů v Japonsku a je založen především na obrázku. Byl převzat z Číny. Zjistíte, že jednoduché čínské znaky z tohoto systému psaní představují celá slova. Kanji byl zaveden na Korejském poloostrově ve 4. nebo 5. století. Během této doby mělo Japonsko svůj vlastní jazyk, ale žádný systém psaní, který by jej podporoval. Kvůli jeho silnému vztahu k čínskému jazyku a systému psaní dnes existují dva způsoby, jak můžete číst a interpretovat Kanji; japonský způsob známý jako „Kun-Yomi“ a čínský způsob známý jako „On-Yomi“. Nakonec však bylo stále jasnější, že Kanji bylo prostě příliš složité na čtení, a tak vznikly další 2 japonské systémy psaní.

Katakana - Katakana, původem z Japonska, je systém japonské abecedy, který je silně založen na zvucích. katakana je zjednodušený tonální jazyk používaný jako alternativa ke Kanji, o kterém by se dalo říci, že pochází ze stejné jazykové rodiny. Symboly se vyslovují úplně stejně. Katakana nakonec přišla vhod také pro psaní cizích slov, která pocházejí z jakéhokoli jiného jazyka.

Hiragana - Hiragana také založená na Kanji byla vyvinuta z potřeby japonských žen, aby měly způsob, jak komunikovat. V počátcích japonské historie se ve čtení a psaní Kanji vzdělávali pouze muži. Z tohoto důvodu se ženy z Heian Court (dnes známého jako moderní Kjóto) rozhodly, že je čas na jiný jazyk, který by pro ně byl vhodný. A tak se zrodila Hiragana. Bylo také zjištěno, že podobně jako Katakana, bylo mnohem snazší se naučit než Kanji, a tak více Japonců, včetně mužů, tíhlo k jazyku Hiragana. 

Jazykový fakt č. 3

Japonský jazyk je psán pomocí čínských znaků. Možná si říkáte, jak se to vůbec mohlo stát. No, po mnoho staletí se japonským jazykem pouze mluvilo, nikdy pro něj neexistoval psaný formát. Nakonec se to Japonci rozhodli napravit, a tak se začali učit klasickou čínštinu včetně toho, jak ji psát. Vypůjčili si z čínské psané formy Kanji a spolupracovali s ústní japonštinou, aby vytvořili nejstarší a nejstarší formu oficiálního jazyka Japonska.

Jazykový fakt č. 4

Na rozdíl třeba od angličtiny v japonštině neexistuje koncept pluralizace. Pokud se zajímáte o japonštinu, může vám chvíli trvat, než si zvyknete na koncept, že neexistují žádná množná čísla. Kromě toho články v japonštině neexistují a větu můžete vytvořit pouze pomocí sloves. Je důležité si uvědomit, že celkově při mluvení japonštinou záleží na intonaci, protože vám pomůže určit význam těch slov, která znamenají různé věci.

Kulturní fakt č. 1

Když navštívíte Japonsko a prozkoumáte každodenní život, existují indikátory pro vstup do budov, které určují, zda je uvnitř povoleno boty. Tradičně se při vstupu do japonského domova musí boty nechat venku. Je to známka čistoty a pochází ze starých japonských zvyklostí, kdy jídlo leželo na podložce tatami na podlaze. Jelikož vždy byli všichni tak blízko u podlahy, nikdo nechtěl mít špinavou podlahu a tak nebyly povoleny žádné boty. Hosté a všichni ostatní v domácnosti směli uvnitř nosit pantofle. Je to pohodlnější a slouží také k tomu, aby vaše nohy byly v teple.

Kulturní fakt č. 2

Při cestování byste si měli koupit Omiyage. V překladu do angličtiny Omiyage znamená suvenýr. V Japonsku je Omiyage obvykle jídlo, které je kreativně baleno do velmi pestrobarevných a zářivých krabic. Je to oblíbený dárek. Po návštěvě jiného místa nebo země je zvykem vzít Omiyage pro přátele nebo rodinu. Zatímco v západní kultuře to není nutnost, v Japonsku je to úplný opak.

Kulturní fakt č. 3

Vánoce jsou v Japonsku obdobím romantiky. V západním světě jsou Vánoce křesťanským svátkem připomínajícím narození Ježíše. V Japonsku jsou však křesťané pouhá 2 % populace. Většina Japonců jsou šintoisté nebo buddhisté. To znamená, že Vánoce jsou spíše mainstreamové nebo pohanské svátky. Samozřejmostí jsou vystavené extravagantní dekorace. Oslava nabývá romantičtější role, protože si páry navzájem vyjadřují svou nehynoucí lásku.

 

Doufáme, že se vám naše malá cesta do Japonska líbila. Samozřejmě jsme mohli prozkoumat všechna zábavná fakta o japonské kultuře a o japonském jazyce, ale doufáme, že těchto pár vybraných zvýšilo váš zájem o tuto krásnou a jedinečnou asijskou zemi.

Vážení klienti,
na Vámi zadané poptávky se snažíme reagovat co nejrychleji, maximálně do 15-ti minut. Tímto způsobem se můžete snadno a rychle dozvědět více informací o našich službách a cenách, aniž byste se jakkoliv zavázali.

Těšíme se na spolupráci s Vámi.

Odesláním formuláře souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.*

V dalším kroku prosím nahrajte potřebné soubory.

Pole označená * jsou povinná.