+420 720 221 398 / +420 242 441 830 Po-Ne 07:00 - 22:00

Kterými jazyky se mluví v Evropě nejčastěji?

Kterými jazyky se mluví v Evropě nejčastěji?

Evropa je domovem stovek jazyků. Definovat Evropu je složitá věc. Podle starých Řeků byla Evropa princezna, kterou unesl bůh Zeus na ostrov Kréta. Geograficky je to území táhnoucí se od Atlantského oceánu až k pohoří Kavkaz. Se svojí rozlohou je to druhý nejmenší kontinent, na kterém se však překvapivě hovoří více než 150 různými jazyky. Všechny tyto jazyky a kultury, které jimi hovoří, dělají z Evropy úžasné a jedinečné místo. Kterými jazyky se zde tedy hovoří nejčastěji?

Ruština

Nyní možná bude mnoho z vás překvapeno. Ruština má zhruba 120 miliónů rodilých mluvčích. Je to velmi zajímavé. Zatímco většina evropských jazyků používá pro psaný text latinu, ruština používá cyrilici. To může být trochu obtíž pro ty, kdo se chtějí učit ruštinu jako cizí jazyk. Ruština je oficiální jazyk v Rusku a Bělorusku, ale stále ji používá celá řada východoevropských zemí. Je to pozůstatek sovětské éry.

Němčina

Toto je jazyk filozofů a myslitelů. Je to jediný oficiální jazyk v Německu, Rakousku a Lichtenštejnsku a patří mezi oficiální jazyky ve Švýcarsku, Belgii a Lucembursku. Dohromady to činí 95 miliónů evropských mluvčích. Po angličtině je to další jazyk, kterým se domluvíte na mnoha místech a to díky tomu, že je to většinou druhý či třetí světový jazyk, který se rozhodne většina z nás učit. Setkáme se s ní v Dánsku, Nizozemsku, Slovinsku, Švédsku, Polsku, Finsku, Maďarsku a celé řadě dalších evropských zemí.

Francouzština

Francouzština má přibližně 80 miliónů rodilých mluvčích. Je to oficiální jazyk Francie, Belgie, Švýcarska a Lucemburska. Více jak 30% evropské populace hovoří tímto jazykem jako druhým či třetím. Francouzština také patří mezi správní jazyky celé řady dalších zemí.

Angličtina

Angličtina má po celém světě asi 400 miliónů rodilých mluvčích, v Evropě to je asi 70 miliónů. Je to de facto jazyk Spojeného království a Irské republiky. Anglicky mluví asi třetina Evropanů.

Turečtina

Turečtina je oficiální jazyk v Turecku a v turecké části Kypru. Třaké je to jazyk, který je rozšířený ve Středomoří, zejména v Makedonii, Řecku a Srbsku. Turečtinou dokonce hovoří 2 milióny lidí žijících v Německu. Turecko a jeho jazyk tvoří z kulturního hlediska zvláštnost, neboť patří k sociálním tradicím jak Evropy, tak i Asie.

Italština

V Evropě nalezneme asi 69 miliónů rodilých mluvčích tohoto nádherného jazyka. Je to oficiální jazyk nejen Itálie, ale také Švýcarska (po němčině a francouzštině) a samozřejmě Vatikánu, městského státu římskokatolické církve.

Španělština

Španělsko je již léta pro Evropany velmi žádanou destinací. Svým návštěvníkům nabízí příjemná místa k odpočinku a relaxaci. Španělštinu má jako oficiální jazyk deklarovanou více než 20 zemí a po celém světě s ní hovoří asi 480 miliónů rodilých mluvčích.

Kontaktujte nás kdykoliv přes formulář nebo na telefonním čísle
+420 720 221 398

Nezávazná poptávka překladu

Do 15 minut vám zašleme nezávaznou cenovou kalkulacii

Kontaktujte nás

+420 720 221 398

+420 242 441 830

info@profiprekladatel.cz
Badge

Reference

Náš blog

  • Na co nesmíte zapomenout při cestování po Evropě

    Na co nesmíte zapomenout při cestování po Evropě

    Na co nesmíte zapomenout při cestování po Evropě Ať už se vydáte na cestu po Evropě na 14 dní nebo na celý rok, na tyto věci rozhodně nesmíte zapomenout. Včasná rezervace ubytování Pro někoho je to lákavá představa vydat se na výlet bez předchozí rezervace ubytování. Není však nic horšího, než pozdě v noci hledat místo, kde můžete přespat. Pokud se však nechcete vázat, rezervujte si ubytování, alespoň na několik prvních nocí. Další místo pro přespání můžete hledat během cesty. Myslete na pojištění Během cesty po zahraničí se vám mohou ztratit zavazadla a vy se ocitnete bez cestovních dokladů. Také se mohou vyskytnout nějaké zdravotní obtíže, nebo můžete komukoli, ač nechtěně, způsobit škody. To vše vám může pomoci pokrýt vhodně zvolené a sjednané pojištění na cesty. Zjistěte si, kde a jak vám vaše vláda může být v zahraničí nápomocná Existuje celá řada věcí, se kterými vám může ministerstvo zahraničí a obchodu, v případě potřeby, pomoci, pokud se dostanete do potíží. Zjistěte si tedy,

  • Odkud pocházejí některé názvy ovoce

    Odkud pocházejí některé názvy ovoce

    Odkud pocházejí některé názvy ovoce Ovoce je lahodný dezert, který nám poskytuje příroda. Ta nabízí celou řadu různých druhů. Celou řadu z nich si můžeme koupit bez ohledu na roční období a to proto, že pocházejí z různých světadílů. Podívejte se na historii některých názvů. Banán Banán patří mezi velmi oblíbený druh ovoce. Předpokládá se, že pochází z jihovýchodní Asie, ale název má domovinu v Africe. Je odvozen od bananu, což je arabské slovo pro prst. Banán má mnoho odrůd různých velikostí. Broskev Toto ovoce se do Evropy dostalo v období Římanů, kteří jeje nazývali persicum – perská jablka, neboť tyto chutné plody získávali od Peršanů. Kiwi Tento druh ovoce má silné vazby s Novým Zélandem, je to jméno jejich národního ptáka. Na Nový Zéland však ovoce přivezli misionáři, kteří jej nazývali čínský angrešt, protože jej přiváželi z Číny a mělo obdobnou chuť jako angrešt. Citron a limetka Oba druhy pocházejí z Asie a řadí se mezi citrusové plody. Základem je limun, což je perské slovo o