+420 720 221 398 / +420 242 441 830 Po-Ne 07:00 - 22:00

Co jste možná nevěděli o jazycích mistrovství světa

Co jste možná nevěděli o jazycích mistrovství světa

Při zjišťování toho, jak v praxi funguje fotbal a především pak mistrovství světa, jsme narazili na několik zajímavých faktů.

Světový pohár žen 2019

Vzhledem k tomu, že turnaj je vysílán do celého světa, musí se jej účastnit komentátoři, kteří hovoří různými jazyky. Turnaj letos přivítal první skupinu ženských komentátorů z Tichomořských ostrovů, ti komentovali turnaj ve svých rodných jazycích – Bislama a Fijian.

Rozhodčí musí hovořit anglicky

Rozhodčí musí hovořit anglicky a často bývají i vícejazyční. Jsou motivováni k tomu, aby se naučili jeden z jazyků FIFA, což je španělština, francouzština nebo němčina. Kromě toho používají mezinárodně stanovená gesta rukou.

 

Podle oficiálních zákonů FIFA hráč, který používá urážlivá slova, musí být vyloučen z hřiště. Rozhodčí by měli znát slova v nejvíce rozšířených jazycích.

Červená karta se objevila z důvodů jazykových bariér

Červená a žlutá karta jsou nevítané symboly, které se během zápasů občas objevují v případě, že hráči porušují stanovená pravidla. Systém žlutých a červených karet vytvořila FIFA po incidentu, který se stal v roce 1966 během zápasu mezi Anglií a Argentinou, kdy kapitán jednoho z týmů nerozuměl rozhodnutí rozhodčího.

Zápasů se účastní i tlumočníci

FIFA poskytuje tlumočníky ve svých úředních jazycích a často i v jazyce hostitelské země a to nejen při zápasech, ale také na tiskové konferenci.

Všichni tito tlumočníci jsou připraveni zvládnout jakékoli jazykové bariéry, které vznikají mezi hráči, trenéry, funkcionáři, fanoušky nebo tiskem.

0

Kontaktujte nás kdykoliv přes formulář nebo na telefonním čísle
+420 720 221 398

Nezávazná poptávka překladu

Do 15 minut vám zašleme nezávaznou cenovou kalkulacii

Kontaktujte nás

+420 720 221 398

+420 242 441 830

info@profiprekladatel.cz
Badge

Reference

Náš blog

  • Na co nesmíte zapomenout při cestování po Evropě

    Na co nesmíte zapomenout při cestování po Evropě

    Na co nesmíte zapomenout při cestování po Evropě Ať už se vydáte na cestu po Evropě na 14 dní nebo na celý rok, na tyto věci rozhodně nesmíte zapomenout. Včasná rezervace ubytování Pro někoho je to lákavá představa vydat se na výlet bez předchozí rezervace ubytování. Není však nic horšího, než pozdě v noci hledat místo, kde můžete přespat. Pokud se však nechcete vázat, rezervujte si ubytování, alespoň na několik prvních nocí. Další místo pro přespání můžete hledat během cesty. Myslete na pojištění Během cesty po zahraničí se vám mohou ztratit zavazadla a vy se ocitnete bez cestovních dokladů. Také se mohou vyskytnout nějaké zdravotní obtíže, nebo můžete komukoli, ač nechtěně, způsobit škody. To vše vám může pomoci pokrýt vhodně zvolené a sjednané pojištění na cesty. Zjistěte si, kde a jak vám vaše vláda může být v zahraničí nápomocná Existuje celá řada věcí, se kterými vám může ministerstvo zahraničí a obchodu, v případě potřeby, pomoci, pokud se dostanete do potíží. Zjistěte si tedy,

  • Odkud pocházejí některé názvy ovoce

    Odkud pocházejí některé názvy ovoce

    Odkud pocházejí některé názvy ovoce Ovoce je lahodný dezert, který nám poskytuje příroda. Ta nabízí celou řadu různých druhů. Celou řadu z nich si můžeme koupit bez ohledu na roční období a to proto, že pocházejí z různých světadílů. Podívejte se na historii některých názvů. Banán Banán patří mezi velmi oblíbený druh ovoce. Předpokládá se, že pochází z jihovýchodní Asie, ale název má domovinu v Africe. Je odvozen od bananu, což je arabské slovo pro prst. Banán má mnoho odrůd různých velikostí. Broskev Toto ovoce se do Evropy dostalo v období Římanů, kteří jeje nazývali persicum – perská jablka, neboť tyto chutné plody získávali od Peršanů. Kiwi Tento druh ovoce má silné vazby s Novým Zélandem, je to jméno jejich národního ptáka. Na Nový Zéland však ovoce přivezli misionáři, kteří jej nazývali čínský angrešt, protože jej přiváželi z Číny a mělo obdobnou chuť jako angrešt. Citron a limetka Oba druhy pocházejí z Asie a řadí se mezi citrusové plody. Základem je limun, což je perské slovo o