+420 720 221 398 / +420 242 441 830 Po-Ne 07:00 - 22:00

 

Víte, která země mluví nejvíce evropskými jazyky?

Víte, která země mluví nejvíce evropskými jazyky?

S možností více a rychleji cestovat nebo s přístupem na internet, který je dnes už docela běžný, stoupá znalost jazyků téměř ve všech evropských zemích. Mezi nejpoužívanější patří samozřejmě angličtina, ale také stoupá touha lidí učit se rusky a německy. Důvodem jsou pravděpodobně lepší pracovní příležitosti.

Až 65% evropských občanů ve věku 25 až 64 let mluví alespoň jedním cizím jazykem, podle údajů zveřejněných u příležitosti Evropského dne jazyků.

Stejná zpráva Eurostatu, založená na datech z roku 2016, zjistila, že je ve Švédsku nejvyšší jazyková způsobilost (97% občanů mluví alespoň jedním cizím jazykem), Lotyšsko, Dánsko a Litva (96%), Lucembursko (95%), Finsko a Malta (92%) a Estonsko (91%).

Velmi nízko v tabulce je Velká Británie. 65,4% dospělých ve Velké Británii nemluví vůbec žádným cizím jazykem, jen 20% mluví jedním cizím jazykem, 9,6% zvládlo dva další jazyky a 5% mluví třemi dalšími jazyky.

Za Ukrajinou se nachází Rumunsko (64,2% občanů nemluví žádným cizím jazykem), Bosna a Hercegovina (61%), Albánie (59,9%) a Maďarsko (57,6%).

Úroveň mnohojazyčnosti je údajně velmi vysoká v Lucembursku, kde více než polovina obyvatel (51,2%) tvrdí, že mluví alespoň třemi cizími jazyky.

Lucembursko má tři úřední jazyky (lucemburský, francouzský, německý) a nejrozšířenějšími dalšími jazyky jsou angličtina, portugalština a italština, podle zprávy z roku 2012.

Vysoké procento tří cizích jazyků bylo také zaznamenáno ve Finsku (44,9%) a Slovinsku (37,7%).

Evropský den jazyků se koná každoročně 26. září a pořádá společně Rada Evropy a Evropská unie s cílem podpořit jazykové vzdělávání v celé Evropě.

Jak jsou na tom Češi?

Více než 70% Čechů se domluví jiným než mateřským jazykem. Číslo je to vysoké, ale bohužel ho o mnoho zvyšuje znalost Čechů slovenského jazyka, který se také počítá. Dvěma cizími jazyky, vyjma slovenského, se domluví pouhých 23% Čechů. Více jazyky dokonce jen 6% Čechů.

Kontaktujte nás kdykoliv přes formulář nebo na telefonním čísle
+420 720 221 398

Nezávazná poptávka překladu

Do 15 minut vám zašleme nezávaznou cenovou kalkulacii

Kontaktujte nás

+420 720 221 398

+420 242 441 830

info@profiprekladatel.cz
Badge

Reference

Náš blog

  • Proč je lepší profesionální tlumočník místo dvojjazyčně mluvící osoby

    Proč je lepší profesionální tlumočník místo dvojjazyčně mluvící osoby

    Víte jaký je rozdíl mezi profesionálním tlumočníkem a člověkem, který hovoří dvěma různými jazyky? Podívejte se, které výhody nabízí tlumočník. Dostatek znalostí specifických pro konkrétní oblast Dvojjazyčně hovořící osoba má pravděpodobně dobré znalosti obou jazyků, nicméně nemusí mít znalosti, co se týká odborných pojmů, které se v některých oborech využívají. Mezi tlumočníky se samozřejmě najdou odborníci, kteří se specializují na odborné oblasti překladů. Profesionální chápání Tlumočník překládá souvisle, bez přestávky. Pokud se dělá větší množství přestávek, nemusí být překlad přesný. Dvojjazyčný člověk by mohl, v důsledku nedostatečné praxe, čelit některým překladatelským problémům. Spojení dvou jazyků Tlumočník se setkává se specializovanými překlady. Jeho dobré překladatelské vzdělání mu umožňuje využít propojení mezi oběma jazyky. Základní pojmy se naučí ve škole a ostatní přichází se zkušenostmi. Specializují se nejen na jazyk, ale i řeč těla, přízvuk a terminologii. Hlasová

  • Nejčastěji fotografovaná místa na světě

    Nejčastěji fotografovaná místa na světě

    Některá místa přitahují fotografy více, než místa jiná. Nabízejí přirozené kouzlo nebo se k nim vztahují zajímavé mýty a legendy. Pojďme se na některá z nich podívat. New York City Central Park a Guggenheimovo muzeum soupeří o fotografické pamětihodnosti. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na Empire State Building a Times Square. Jazyky v New Yorku Nejvíce lingvisticky různorodou čtvrtí je Queens. Potkáme zde více než 800 jazyků. Samozřejmě nejvíce používaným je americká angličtina. Londýn Mezi nejznámější památky tohoto nádherného města beze sporu patří Big Ben nebo Buckinghamský palác. Jazyky v Londýně Samozřejmostí je britská angličtina, ale v Londýně se hovoří i jinými jazyky. Díky Skotům je to velština, ale objeví se zde i polština nebo paňdžábština to díky přistěhovalcům. Paříž Zajisté nebude překvapením, že nejznámější stavbou je Louvre. Mezi další často fotografované objekty či památky patří Eiffelova věž, Moulin Rouge a Notre Dame Cathedral. Jazyky v Paříži Oficiálním jazykem je