+420 720 221 398 / +420 242 441 830 Po-Ne 07:00 - 22:00

Odkud přicházejí všechny názvy barev?

Barvy jsou všude kolem nás, všechno má svou barvu. Názvy barev, které dnes používáme, mají svoji fascinující historii. Nevznikly naráz a pocházejí z celé řady různých zdrojů. K některým z nich se pojí i příběhy.

Černá a bílá

Tyto dvě barvy jsou pravděpodobně nejzákladnější. Bílá barva pochází ze slova ḱweydos – světlo, svítit. Černá má původ ve slově blakaz, které znamená spálený. To dává smysl, neboť co je spálené, je ve skutečnosti černé.

Červená

Vědci zkoumající vývoj barevných názvů zjistili, že červená barva se vyvinula po černé a bílé a patří k praindoevropskému reudhovi. V indoevropských jazycích má červená podobný pojem, němčina – rot, španělština – rojo, francouzština – rouge, angličtina – red.

Oranžová

Ovoce předcházelo tuto barvu. Slovo pochází ze sanskrtu – nāraṅgy, předcházela mu barva žluto – červená – geoluhread.

Žlutá

Původ bychom zase hledali v jazyce praindoevropském -  gelhwos, později gelwaz. Indoevropský jazyk bral gelh jako záblesk a spojení gl začalo mít souvislost se světlem.

Zelená a šedá

Zelená je nejdůležitější barva v přírodě a lidské oko vidí více odstínů zelené, než jakékoli jiné barvy. Kořen tohoto slova pochází z praindoevropského greh-. Obdobně je na tom šedá, i když nikdo neví, kde se její původ vzal.

Modrá

Modrá je další barva, se kterou se často setkáme v přírodě. Modrou barvu má obloha a moře. Modrou barvu začali používat Egypťané, když z Afgánistánu přivezli lapis, aby z něj vytvářeli mozaiku.

Purpurová, nachová

Tato barva byla v minulosti barvou králů. Původně takto bylo označováno ve starověkém Římě barvivo, které se získávalo z některých mořských plžů. Název pochází ze starořeckého pojmu porfury.

Fialová a růžová

Oba názvy pocházejí z květů stejného jména – violet. Vznik tohoto pojmu zůstává etymologickým tajemstvím.

Kontaktujte nás kdykoliv přes formulář nebo na telefonním čísle
+420 720 221 398

Nezávazná poptávka překladu

Do 15 minut vám zašleme nezávaznou cenovou kalkulacii