+420 720 221 398 / +420 242 441 830 Po-Ne 07:00 - 22:00

Odkud přicházejí všechny názvy barev?

Barvy jsou všude kolem nás, všechno má svou barvu. Názvy barev, které dnes používáme, mají svoji fascinující historii. Nevznikly naráz a pocházejí z celé řady různých zdrojů. K některým z nich se pojí i příběhy.

Černá a bílá

Tyto dvě barvy jsou pravděpodobně nejzákladnější. Bílá barva pochází ze slova ḱweydos – světlo, svítit. Černá má původ ve slově blakaz, které znamená spálený. To dává smysl, neboť co je spálené, je ve skutečnosti černé.

Červená

Vědci zkoumající vývoj barevných názvů zjistili, že červená barva se vyvinula po černé a bílé a patří k praindoevropskému reudhovi. V indoevropských jazycích má červená podobný pojem, němčina – rot, španělština – rojo, francouzština – rouge, angličtina – red.

Oranžová

Ovoce předcházelo tuto barvu. Slovo pochází ze sanskrtu – nāraṅgy, předcházela mu barva žluto – červená – geoluhread.

Žlutá

Původ bychom zase hledali v jazyce praindoevropském -  gelhwos, později gelwaz. Indoevropský jazyk bral gelh jako záblesk a spojení gl začalo mít souvislost se světlem.

Zelená a šedá

Zelená je nejdůležitější barva v přírodě a lidské oko vidí více odstínů zelené, než jakékoli jiné barvy. Kořen tohoto slova pochází z praindoevropského greh-. Obdobně je na tom šedá, i když nikdo neví, kde se její původ vzal.

Modrá

Modrá je další barva, se kterou se často setkáme v přírodě. Modrou barvu má obloha a moře. Modrou barvu začali používat Egypťané, když z Afgánistánu přivezli lapis, aby z něj vytvářeli mozaiku.

Purpurová, nachová

Tato barva byla v minulosti barvou králů. Původně takto bylo označováno ve starověkém Římě barvivo, které se získávalo z některých mořských plžů. Název pochází ze starořeckého pojmu porfury.

Fialová a růžová

Oba názvy pocházejí z květů stejného jména – violet. Vznik tohoto pojmu zůstává etymologickým tajemstvím.

Kontaktujte nás kdykoliv přes formulář nebo na telefonním čísle
+420 720 221 398

Nezávazná poptávka překladu

Do 15 minut vám zašleme nezávaznou cenovou kalkulacii

Kontaktujte nás

+420 720 221 398

+420 242 441 830

info@profiprekladatel.cz
Badge

Reference

Náš blog

  • Proč je lepší profesionální tlumočník místo dvojjazyčně mluvící osoby

    Proč je lepší profesionální tlumočník místo dvojjazyčně mluvící osoby

    Víte jaký je rozdíl mezi profesionálním tlumočníkem a člověkem, který hovoří dvěma různými jazyky? Podívejte se, které výhody nabízí tlumočník. Dostatek znalostí specifických pro konkrétní oblast Dvojjazyčně hovořící osoba má pravděpodobně dobré znalosti obou jazyků, nicméně nemusí mít znalosti, co se týká odborných pojmů, které se v některých oborech využívají. Mezi tlumočníky se samozřejmě najdou odborníci, kteří se specializují na odborné oblasti překladů. Profesionální chápání Tlumočník překládá souvisle, bez přestávky. Pokud se dělá větší množství přestávek, nemusí být překlad přesný. Dvojjazyčný člověk by mohl, v důsledku nedostatečné praxe, čelit některým překladatelským problémům. Spojení dvou jazyků Tlumočník se setkává se specializovanými překlady. Jeho dobré překladatelské vzdělání mu umožňuje využít propojení mezi oběma jazyky. Základní pojmy se naučí ve škole a ostatní přichází se zkušenostmi. Specializují se nejen na jazyk, ale i řeč těla, přízvuk a terminologii. Hlasová

  • Nejčastěji fotografovaná místa na světě

    Nejčastěji fotografovaná místa na světě

    Některá místa přitahují fotografy více, než místa jiná. Nabízejí přirozené kouzlo nebo se k nim vztahují zajímavé mýty a legendy. Pojďme se na některá z nich podívat. New York City Central Park a Guggenheimovo muzeum soupeří o fotografické pamětihodnosti. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na Empire State Building a Times Square. Jazyky v New Yorku Nejvíce lingvisticky různorodou čtvrtí je Queens. Potkáme zde více než 800 jazyků. Samozřejmě nejvíce používaným je americká angličtina. Londýn Mezi nejznámější památky tohoto nádherného města beze sporu patří Big Ben nebo Buckinghamský palác. Jazyky v Londýně Samozřejmostí je britská angličtina, ale v Londýně se hovoří i jinými jazyky. Díky Skotům je to velština, ale objeví se zde i polština nebo paňdžábština to díky přistěhovalcům. Paříž Zajisté nebude překvapením, že nejznámější stavbou je Louvre. Mezi další často fotografované objekty či památky patří Eiffelova věž, Moulin Rouge a Notre Dame Cathedral. Jazyky v Paříži Oficiálním jazykem je