+420 720 221 398 / +420 242 441 830 Po-Ne 07:00 - 22:00

Anglicismy stále častěji ovlivňují pracovní i osobní život

Anglicismy stále častěji ovlivňují pracovní i osobní život

Čeština má mnoho slov převzatých z cizích jazyků a o některých to možná ani netušíte. V posledních letech je čeština vystavena vlivům anglického jazyka. Některé její výrazy v naší mluvě již zdomácněly a další stále přibývají. Na slova jako cool nebo barbecue si umí udělat překlad z angličtiny téměř každý.

Vytlačí angličtina češtinu?

Anglické ekvivalenty českých výrazů se dají snadno skloňovat, časovat, přidat jim příponu nebo předponu. Často nahradí výraz, který je v češtině podstatně delší nebo vůbec neexistuje. Dříve jsme člověka kritizovali, dnes ho hejtujeme (hate). Chtěli jste poslat zprávu? Dnes posíláte message. Každý, kdo chce zůstat „cool“ tyto výrazy ovládá nebo předstírá, že jim rozumí. Výhodou je, že překlady z angličtiny jsou stále snazší.

Pro mileniály (lidé, kteří maturovali po roce 2000) jsou ikonami youtubeři, kteří anglicismy ve svých příspěvcích nešetří. Většina z nich již pracuje a anglické výrazy přenesly i do svých pracovních životů. Čeština je přizpůsobivá, proto se anglickým výrazů objevuje stále více. Čekněte si (check), kolik výrazů ovládáte vy a zvládnete je tlumočit do češtiny?

Check:

Ověřit. Slovo je jednoduché a krátké. Běžně se používá v soukromí i v kancelářích.

Feeling:

Pocit. Holky, jaký máte feeling z nového přítele? Šéfe, jaký máte feeling z nového dodavatele? Slovo, které je v mluvě už zdomácnělé.

Skrečovat:

Výraz známý ze sportu se dostal i do mluvy v kancelářích. Znamená přerušení nebo ukončení.

Fake:

Falešný, často profil nebo příspěvek na sociálních sítích, podvrh.

Boom:

Rozmach. Něčeho se urodilo hodně. Babyboom-narodilo se hodně dětí.

Boss:

Šéf, vedoucí, nadřízený

Briefovat:

Informovat někoho o něčem

Prankovat:

Vyprankovat někoho-provést mu rošťárnu, kanadský žertík

Single:

Jsem single-nezadaný, bez partnera

Trailer:

Upoutávka na nový film, dokument

Kontaktujte nás kdykoliv přes formulář nebo na telefonním čísle
+420 720 221 398

Nezávazná poptávka překladu

Do 15 minut vám zašleme nezávaznou cenovou kalkulacii

Kontaktujte nás

+420 720 221 398

+420 242 441 830

info@profiprekladatel.cz
Badge

Reference

Náš blog

  • Proč je lepší profesionální tlumočník místo dvojjazyčně mluvící osoby

    Proč je lepší profesionální tlumočník místo dvojjazyčně mluvící osoby

    Víte jaký je rozdíl mezi profesionálním tlumočníkem a člověkem, který hovoří dvěma různými jazyky? Podívejte se, které výhody nabízí tlumočník. Dostatek znalostí specifických pro konkrétní oblast Dvojjazyčně hovořící osoba má pravděpodobně dobré znalosti obou jazyků, nicméně nemusí mít znalosti, co se týká odborných pojmů, které se v některých oborech využívají. Mezi tlumočníky se samozřejmě najdou odborníci, kteří se specializují na odborné oblasti překladů. Profesionální chápání Tlumočník překládá souvisle, bez přestávky. Pokud se dělá větší množství přestávek, nemusí být překlad přesný. Dvojjazyčný člověk by mohl, v důsledku nedostatečné praxe, čelit některým překladatelským problémům. Spojení dvou jazyků Tlumočník se setkává se specializovanými překlady. Jeho dobré překladatelské vzdělání mu umožňuje využít propojení mezi oběma jazyky. Základní pojmy se naučí ve škole a ostatní přichází se zkušenostmi. Specializují se nejen na jazyk, ale i řeč těla, přízvuk a terminologii. Hlasová

  • Nejčastěji fotografovaná místa na světě

    Nejčastěji fotografovaná místa na světě

    Některá místa přitahují fotografy více, než místa jiná. Nabízejí přirozené kouzlo nebo se k nim vztahují zajímavé mýty a legendy. Pojďme se na některá z nich podívat. New York City Central Park a Guggenheimovo muzeum soupeří o fotografické pamětihodnosti. Samozřejmě nesmíme zapomínat ani na Empire State Building a Times Square. Jazyky v New Yorku Nejvíce lingvisticky různorodou čtvrtí je Queens. Potkáme zde více než 800 jazyků. Samozřejmě nejvíce používaným je americká angličtina. Londýn Mezi nejznámější památky tohoto nádherného města beze sporu patří Big Ben nebo Buckinghamský palác. Jazyky v Londýně Samozřejmostí je britská angličtina, ale v Londýně se hovoří i jinými jazyky. Díky Skotům je to velština, ale objeví se zde i polština nebo paňdžábština to díky přistěhovalcům. Paříž Zajisté nebude překvapením, že nejznámější stavbou je Louvre. Mezi další často fotografované objekty či památky patří Eiffelova věž, Moulin Rouge a Notre Dame Cathedral. Jazyky v Paříži Oficiálním jazykem je