+420 720 221 398 / +420 242 441 830 Po-Ne 07:00 - 22:00

Lze určit nejstarší jazyk světa?

Lze určit nejstarší jazyk světa?

Je zřejmé, že existuje celá řada otázek, které se týkají nejstarších jazyků světa. Při hledání toho nejstaršího je potřeba zvažovat pouze jazyky živé, ty kterými mluví určitá komunita lidí.

Čínština

Mohl by být tento velmi rozšířený jazyk také jazykem nejstarším? Lingvisté si nejsou zcela jisti, kdy se čínština osamostatnila. Za hlavní období, kdy se čínština objevuje v doložených dokladech, je považováno období archaické čínštiny, které se datuje do raného a středního období dynastie Zhou, což je 11. století před naším letopočtem.

Tamil

Tento jazyk existoval nepřetržitě po dobu delší jak dva tisíce let a to na indickém subkontinentu. Je považován za jeden z nejdéle přežívajících jazyků všech dob. Je stále živý a v současné době jím hovoří asi 75 milionů lidí, kteří žijí převážně v Indii.

Sanskrt

Tento indo-árijský jazyk sloužil velmi dlouhou dobu jako lingua franca pro oblast starověké a středověké Indie. Většinou jej však používali pouze učenci nebo šlechta. Kromě toho je považován za jeden z nejstarších jazyků indo-evropské rodiny. Nejstarší známou formou je védský sánskrt, který byl primárním liturgickým jazykem hinduismu, buddhismu a janaismu a vyskytuje se v textech všech tří náboženství. Běžně se používá v hindských ceremoniích.

Řečtina

Tímto jazykem hovoří asi 13 miliónů lidí po celém světě. Jeho počátky se vztahují k Mykénským Řekům. Populární formou se stala i ve starobylých Athénách. Současná řečtina se však od té starobylé poměrně liší.

Hebrejština

Současní učenci se nemohou shodnout nad tím, zda současný jazyk je evolucí starověké biblické hebrejštiny. Někteří si dokonce myslí, že obsahuje celou řadu prvků z jazyků jiných, mezi něž patří arabština, angličtina, ruština, němčina, španělština nebo polština. V současné době se nejvíce používá jako jazyl liturgický.

Kontaktujte nás kdykoliv přes formulář nebo na telefonním čísle
+420 720 221 398

Nezávazná poptávka překladu

Do 15 minut vám zašleme nezávaznou cenovou kalkulacii

Kontaktujte nás

+420 720 221 398

+420 242 441 830

info@profiprekladatel.cz
Badge

Reference

Náš blog

  • Na co nesmíte zapomenout při cestování po Evropě

    Na co nesmíte zapomenout při cestování po Evropě

    Na co nesmíte zapomenout při cestování po Evropě Ať už se vydáte na cestu po Evropě na 14 dní nebo na celý rok, na tyto věci rozhodně nesmíte zapomenout. Včasná rezervace ubytování Pro někoho je to lákavá představa vydat se na výlet bez předchozí rezervace ubytování. Není však nic horšího, než pozdě v noci hledat místo, kde můžete přespat. Pokud se však nechcete vázat, rezervujte si ubytování, alespoň na několik prvních nocí. Další místo pro přespání můžete hledat během cesty. Myslete na pojištění Během cesty po zahraničí se vám mohou ztratit zavazadla a vy se ocitnete bez cestovních dokladů. Také se mohou vyskytnout nějaké zdravotní obtíže, nebo můžete komukoli, ač nechtěně, způsobit škody. To vše vám může pomoci pokrýt vhodně zvolené a sjednané pojištění na cesty. Zjistěte si, kde a jak vám vaše vláda může být v zahraničí nápomocná Existuje celá řada věcí, se kterými vám může ministerstvo zahraničí a obchodu, v případě potřeby, pomoci, pokud se dostanete do potíží. Zjistěte si tedy,

  • Odkud pocházejí některé názvy ovoce

    Odkud pocházejí některé názvy ovoce

    Odkud pocházejí některé názvy ovoce Ovoce je lahodný dezert, který nám poskytuje příroda. Ta nabízí celou řadu různých druhů. Celou řadu z nich si můžeme koupit bez ohledu na roční období a to proto, že pocházejí z různých světadílů. Podívejte se na historii některých názvů. Banán Banán patří mezi velmi oblíbený druh ovoce. Předpokládá se, že pochází z jihovýchodní Asie, ale název má domovinu v Africe. Je odvozen od bananu, což je arabské slovo pro prst. Banán má mnoho odrůd různých velikostí. Broskev Toto ovoce se do Evropy dostalo v období Římanů, kteří jeje nazývali persicum – perská jablka, neboť tyto chutné plody získávali od Peršanů. Kiwi Tento druh ovoce má silné vazby s Novým Zélandem, je to jméno jejich národního ptáka. Na Nový Zéland však ovoce přivezli misionáři, kteří jej nazývali čínský angrešt, protože jej přiváželi z Číny a mělo obdobnou chuť jako angrešt. Citron a limetka Oba druhy pocházejí z Asie a řadí se mezi citrusové plody. Základem je limun, což je perské slovo o